Управління фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби інформує


  • 15/05/2019
Управління фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби інформує

Увага слимаки!

Неодноразово жителі району скаржаться, що їхній урожай поїдають слимаки. Збільшенню чисельності слимаків сприяли погодні умови: тепло та достатня кількість вологи, а також теплі зими, внаслідок чого яйця цих шкідників успішно перезимовують. Це призвело до їхнього масового розповсюдження. Та слимаки не лише шкодять урожаєві, але подекуди з’являються навіть і в наших оселях.  Вони їдять все, що бачать. Знищують полуницю, капусту, помідори, кабачки і баклажани. Повністю знищити слимаків складно, але суттєво обмежити чисельність цілком можливо. Найкращий час для боротьби з ними — від травня до липня, і в цей час необхідно намагатися їх як найбільше знищити, оскільки у серпні вони відкладають нові яйця. На зиму доцільно перекопувати ділянку – зимують вони у стадії яйця і слимака на глибині до 10 сантиметрів, тому перед першими заморозками або під час відлиг ділянку варто перекопати, і таким чином ми їх можемо знищити. Один слимак за сприятливих умов може відкласти до 400 яєць. Спочатку слимаки харчуються перегноєм ґрунту, проте через 10—14 днів вже здатні завдати істотної шкоди рослинам. Заходи боротьби мають бути направлені на створення несприятливих умов для розвитку цих шкідників. При обробці грунту майте на увазі: ретельна обробка орного шару, створення дрібно грудкуватої грунтової структури, призводить до різкого зниження чисельності слимаків. Ранні строки сівби насіння та посадки розсади навесні – один з методів боротьби зі слимаками, оскільки в цьому випадку рослини встигнуть розвинутися й зміцніти ще до масового відродження молюсків з яєць. Восени, після збирання врожаю, дуже важливо не залишати на ділянці ніякої рослинності, якою можуть харчуватися слимаки. При дотриманні цього правила шкідники виявляться позбавленими їжі у вкрай важливий для них період розмноження, відкладуть менше яєць і їх чисельність в майбутньому році буде невисокою.

Механічний метод боротьби зі слимаками - це перш за все ручний збір молюсків, створення захисних смуг і канавок. Збирають слимаків з рослин та грунту вдень у вологу погоду, особливо після дощу, і рано вранці - по росі. У цей час молюски активно повзають і харчуються. Для збору і знищення шкідників можна використовувати пастки - укриття (шматки фанери або мішковини, купки бур'янів і бадилля), які потрібно розмістити рівномірно на відстані 3 - 5 м один від одного. Їх періодично переглядають і збирають слимаків. Захисні канавки й смуги шириною 15-30 см роблять з матеріалу, що ускладнює пересування слимаків - хвої, піску, тирси, і розміщують навколо грядок з рослинами. Можна використовувати також вапно-гідратне, мелений суперфосфат. Однак у вологу погоду ефективність їх низка: слимаки легко очищаються від потрапляючих на них їдких частинок завдяки рясному слизовиділенню. Досить дієвим заходом є використання пива або суміші дріжджів і меду. Слимаків  дуже приваблює запах несвіжого пива або суміші пива і дріжджів. Заповніть ємність у вигляді мисочки одним з вищевказаних речовин. Поглибите ємність в землю таким чином, щоб краї були на рівні землі. Молюски підповзуть на принадний запах і потраплять в суміш. Ємність повинна бути досить глибокою, щоб слимаки не мали можливості вибратися з посуду. Кожні 2-4 дні перевіряйте пастки, звільняйте від шкідників і наповнюйте новим розчином. Що стосується хімічного методу боротьби, то в Україні на даний час в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» не внесений жоден препарат. Слід зазначити, що одноосібна боротьба не принесе бажаного результату – слимаки будуть сповзатись з сусідніх ділянок. Варто домовитись з сусідами про спільні дії. Якщо ви виявили блискучий липкий слід на підлозі або стінах, знайте: слимаки з`явилися в вашому домі. Найкраще місце для їхнього поселення — там, де сиро, значить шукати їх потрібно у ванній кімнаті або кухні. У будинку можна скористатися засобами, що не представляють небезпеку для здоров`я людини. Є кілька продуктів, які слимаки не переносять: сіль, гірчичний порошок, мелена кава, оцет, нашатирний спирт. Розсипте їх у ті місця, де волого, і там, де ви помітили їхні сліди перебування. Для профілактики появи молюсків у погребі, можна використовувати вапняне запилення, не допускати підвищеної вологості приміщення, частіше проводити провітрювання.

 

Провідний спеціаліст відділу прогнозування, фітосанітарної діагностики та аналізу ризиків управління фітосанітарної безпеки  ГУ Держпродспоживслужби в Чернівецькій області  Інна Боднар

 

         

Коментарі