"Монетизація субсидій – це правильний крок  на шляху підвищення соціального захисту людей та відповідального і ефективного споживання ресурсів" - Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман


  • 14/03/2019
"Монетизація субсидій – це правильний крок  на шляху підвищення соціального захисту людей та відповідального і ефективного споживання ресурсів" - Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман

"Монетизація субсидій – це правильний крок  на шляху підвищення соціального захисту людей та відповідального і ефективного споживання ресурсів" - Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Монетизація – це процес переходу від перерахування субсидій у безготівковому вигляді на рахунки надавачів житлово-комунальних послуг до надання субсидій громадянам у грошовій формі.

Мета монетизації – створити прозорий механізм надання житлових субсидій і стимулювати громадян до ощадливого споживання.

Залишки невикористаної субсидії, які утворюються за рахунок економного споживання води, теплової енергії, газу і електроенергії, одержувачі субсидії зможуть використати на власні потреби.

Запроваджується дві моделі монетизації: безготівкова грошова форма і готівкова форма.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 субсидії у безготівковій грошовій формі надаються громадянам, які звернулися за призначенням субсидії після 1 січня 2019 року і яким вона призначена не раніше як з січня 2019 року. Така форма надання субсидій передбачає розрахунки за призначеними субсидіями через Ощадбанк і виплату залишку невикористаної субсидії готівкою через Ощадбанк за результатами опалювального сезону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62 впроваджується готівкова форма надання субсидій для громадян, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018 р., а також тим, що звернулися після 1 січня 2019 р., але житлова субсидія їм призначена з 2018 року. Кошти субсидії, починаючи з житлової субсидії за лютий 2019 року, виплачуватимуться безпосередньо громадянам, які самостійно сплачуватимуть за використані житлово-комунальні послуги.

Таким чином, буде здійснена реалізація паралельно двох моделей монетизації, і за результатами аналізу їх ефективності прийматиметься рішення щодо подальших дій.

Безготівкова форма надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг

Безготівкова грошова форма запроваджується для громадян, які звертаються за призначенням житлової субсидії після 1 січня 2019 року.

Безготівкова грошова форма запроваджується також для громадян, які звертаються за призначенням субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива та на оплату житлово-комунальних послуг. При цьому механізм виплати субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива залишається незмінним.

Якщо звернення за призначенням субсидії надійшло після 1 січня 2019 року, але субсидія призначається з будь-якого місяця 2018 року (зокрема, відповідно до абзацу 13 пункту 17 Положення або за рішенням комісій відповідно до абзацу десятого пункту 15 Положення), надання житлової субсидії за місяці 2018 року і січень 2019 року проводиться, як і раніше, шляхом проведення розрахунків структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (далі - органи соціального захисту населення) з управителями, об’єднаннями, виконавцями та надавачами житлово-комунальних послуг за надані пільги та житлові субсидії за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Громадяни мають надати органам соціального захисту населення за місцем проживання Заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі через АТ „Ощадбанк” (далі – Заява) і Декларацію про доходи і витратиосіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (далі – Декларація). У Заяві обов’язково зазначається номер мобільного телефону одержувача субсидії. Відповідно до норм постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 „Деякі питання надання житлових субсидій населенню у грошовій формі”, без зазначення у Заяві номеру мобільного телефону орган соціального захисту населення не матиме права призначати житлову субсидію громадянам.

Заява у новій редакції затверджена Наказом Мінсоцполітики від 2 травня 2018 року № 604(у редакції наказу від 8 січня 2019 року № 11),Декларація - Наказом Мінсоцполітики від 2 травня 2018 року № 604 (у редакції наказу від 21 листопада 2018 року № 1740), і розміщені на офіційному веб-сайті Мінсоцполітики у Розділі „Житлові Субсидії - Які документи подаються”.

ПостановоюКабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62 внесено зміни до постанови КМУ від № 1176, якими установлено, що з 1 травня 2019 р. призначення житлової субсидії домогосподарствам, які таку субсидію одержували протягом опалювального сезону 2018/19 року на підставі їх звернень до 31 грудня 2018 р., здійснюється лише після подання нових заяви (в якій обов’язково зазначається номер мобільного телефону заявника) і декларації.

 

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 № 1176 уповноваженим банком, який забезпечує банківське обслуговування реалізації механізму надання житлових субсидій у грошовій формі, визначено публічне акціонерне товариство “Державний ощадний банк України” (далі – Ощадбанк).

Ощадбанк веде персоніфікований облік одержувачів житлової субсидії (створює Облікові записи одержувачів житлової субсидії) та коштів, які надходять на рахунок для виплати житлових субсидій, в розрізі кожного одержувача житлової субсидії, здійснює перерахування коштів призначених субсидій на рахунки ОСББ, управителів та виконавців комунальних послуг.

Для створення Облікових записів одержувачів житлової субсидії органи соціального захисту населення кожного робочого дня формують реєстри осіб, яким призначено житлову субсидію (далі – Реєстр одержувачів житлової субсидії), які захищеними каналами зв’язку передаються Мінсоцполітики. Форму реєстру одержувачів житлової субсидії встановлено договором між Мінсоцполітики та АТ “Ощадбанк”.

Мінсоцполітики не пізніше ніж протягом наступного робочого дня передає отримані від Ощадбанку дані про облікові записи одержувачів житлової субсидії органам соціального захисту населення.

У разі зміни відомостей, що були включені до реєстрів одержувачів житлової субсидії, органи соціального захисту населення коригують відповідні дані під час подальшого формування реєстрів одержувачів житлової субсидії у такому ж порядку.

У разі зміни одержувача житлової субсидії за адресою домогосподарства органи соціального захисту населення формують реєстр нових одержувачів житлової субсидії, який передається Мінсоцполітики і далі – Ощадбанку.

(з інформативними матеріалами щодо впровадження монетизації субсидій можна ознайомитись тут:  https://kitsman.bukoda.gov.ua/page/group/1552#undefined3 )

 

Коментарі